srpen
První polovina srpna bude spíš poklidná.
Udržujeme zahradu, plejeme, zastřiháváme odkvetlé části a poctivě zaléváme, jinak se nám ztráty nevyhnou. Zejména rostliny v nádobách může ohrozit již jeden parný den. Zahrada je plná květů – vévodí letničky a trvalky, přidávají se komule (Budleja) plné motýlů, hortenzie a rozkvétají ibišky.
Pozvolna přestáváme vytrvalé druhy a přezimující balkonové rostliny hnojit dusíkatými hnojivy. Přejdeme na hnojiva s převahou draslíku a fosforu, ty rostlinám v druhé polovině vegetace prospějí, podpoří vyzrání.
Cestičky a další plochy, postříkané totálním herbicidem, vydrží čisté do podzimu.
Doplníme nastýlku, snížíme výrazně výpar vláhy z půdy. Zejména posečenou trávu však nedáváme až těsně ke kmenům stromků.
Jednou až dvakrát týdně projdeme zahradu a kontrolujeme výskyt škůdců a chorob, abychom včas zasáhli.
Letošek přeje slimákům, používáme přípravky ničící plže nebo je pečlivě sbíráme. Na velké plochy se vyplatí aplikovat parazitické hlístice, které ničí slimáky i jejich vajíčka.
ZELENINOVÁ ZAHRÁDKA
Dokončíme sklizeň cibule a sklidíme česnek. Sušíme je zavěšené ve svazcích pod stříškou nebo rozložené na prodyšném podkladu v jedné vrstvě.
Vyjednotíme pozdější výsevy karotky.
Sklidíme letní pór. Ten podzimní a zimní má ještě čas. Rostliny na záhonech přihrneme, abychom prodloužili dolní vybělenou část.
Průběžně sklízíme saláty (ledový, hlávkový, listový), kedlubny, brokolici, letní zelí. Sklízíme také listy mangoldu a řapíkatého celeru.
Průběžně také sklízíme všechnu plodovou zeleninu – rajčata, okurky nakládačky i salátovky, papriky, cukety, patisony, lilky atd. Jen tykve ještě necháme narůstat.
Vyséváme ozimou cibuli, ozimý salát, špenát. Vysazujeme cibuli perlovku, která do konce vegetační sezony vytvoří listy.
Vyséváme pekinské zelí. Vysazujeme sazenice pekingského zelí z červencového výsevu a sazenice čekanky pro sklizeň hlávek.
Papriky žádají vysoký přísun živin. Přihnojujeme je každý týden. Nezaléváme je denně, ale zálivka bude vždy vydatná. Při sklizni nemusíme čekat na plnou zralost plodů.
Důkladně přihnojíme celer a prokypříme půdu kolem bulev. Odstraníme nejspodnější listy.
Týdně hnojíme rajčata a vyštipujeme boční výhony. Po polovině měsíce zaštípneme vrchol, aby nepokračovaly v růstu a plody se rychleji vyvíjely.
Vyséváme ředkve a asijské listové zeleniy – mizunu, mobunu, čínské hořčice.
Zastřihneme většinu bylinek, ještě do podzimu hezky přirostou. Nať sušíme ve svazečcích nebo v jedné vrstvě na sítech.
Na prázdných zeleninových záhonech vysejeme zelené hnojení pro zlepšení půdy, aksamitník Ground Control působí také proti háďátku.
OKRASNÁ ZAHRÁDKA
Pokud máme zajištěnou závlahu, můžeme průběžně dosazovat jednotlivé rostliny z kontejnerů. Větší výsadby však necháme na závěr měsíce.
První polovina srpna je stále vhodným termínem pro tvarování jehličnatých živých plotů, nemusíme se bát ani radikálnějších zásahů.
Zastřihneme a dotvarujeme buxus, podle potřeby zastřiháváme listnaté živé ploty.
Za horkých dnů nesekáme trávník úplně na nízko, spálil by se.
Není-li příliš horko, použijeme v trávníku herbicid proti dvouděložným plevelům.
Od poloviny srpna se zase začínají zakládat nové trávníky a dosévat poškozená místa.
Začátek srpna bývá optimální dobou pro sklizeň letniček určených k sušení (slaměnky, smil, gypsofila).
Letničkám odstraňujeme odkvetlé květy. Jednak rostliny hyzdí, jednak tvorba semen rostliny vysiluje a pak méně kvetou.
Odkvetlé trvalky radikálněji sestřihneme, aby ještě vytvořily nové květy.
Očkujeme růže na tzv. spící očko. Podnože musí být dobře zakořeněné.
Stále lze přesazovat kosatce.
Nadále intenzivně hnojíme v okrasné zahradě pouze letničky na záhonech a v truhlíku. Okrasným rostlinám hnojení ukončíme, vyšší dávky dusíku brání vyzrávání pletiv, zejména růže a dřeviny jsou pak náchylné na vymrzání.
Udržujeme čisté jezírko, využíváme prostředky s přírodními kulturami mikroorganismů. Podle potřeby protrháme nadměrný porost u břehů. Samozřejmě odstraníme veškeré napadané listí a jiné nečistoty, které ve vodě zahnívají. Rostliny nemají zabírat více jak 1/3 hladiny.
Vysazujeme lilii bělostnou. Cibulky dříve, než začnou znova rašit, opatrně vyjmeme a přesadíme na nové stanoviště s obsahem vápníku v půdě.
Jsou-li petunie v truhlíku příliš vyholené, bez obav je zakrátíme až o jednu třetinu. Znova zhoustnou.
Vyštípneme boční poupata jiřinek a chryzantém, abychom měli větší květy.
Není-li příliš horko, použijeme v trávníku herbicid proti dvouděložným plevelům.
Udržujeme čisté jezírko, využíváme prostředky s přírodními kulturami mikroorganismů. Podle potřeby protrháme nadměrný porost u břehů. Samozřejmě odstraníme veškeré napadané listí a jiné nečistoty, které ve vodě zahnívají. Rostliny nemají zabírat více jak 1/3 hladiny.
OVOCNÁ ZAHRÁDKA
Pokračujeme v zakládání nových záhonů s jahodníkem a starší vyčištěná jahodiště počátkem měsíce ještě pohnojíme.
Během tohoto měsíce dokončujeme očkování většiny ovocných stromů.
Přetížené větve ovocných stromů včas podepřeme.
Sklízíme letní jablka a hrušky, pozdní odrůdy višní a rané pološvestky, švestky, mirabelky a renklódy.
Pokračujeme v letním řezu jádrovin a základním řezu peckovin, práce ukončíme nejlépe do konce měsíce. Při pozdějším řezu se peckoviny špatně hojí a napadá je klejotok.
Odřezáváme části jabloní napadené padlím a likvidujeme je.
U neremontujících maliníků odřezáváme výhony, ze kterých jsme již sklidili úrodu. Řežeme je až u země. Odstraňujeme i nové výhony, které jsou příliš slabé, deformované, poškozené nebo rostou, kde nemají. Odstraníme také přebytečné výhony u ostružiníku.
Remontatntní odrůdy maliníku chráníme za vlhkého počasí fólií před srážkami, zamezíme nebo zmírníme šíření botrytídy.
Začátkem srpna je čas na tzv. osečkování výhonů u révy vinné. Jedná se o odstranění vrcholků výhonů a tím zastavíme další růst a podpoříme vyzrávání hroznů.
Aby hrozny byly dobře osluněné, odstraníme i některé listy v bezprostřední blízkosti střapců.
Sklízíme středně pozdní borůvky. Keře borůvek, ale také černý jeřáb - aronie a muchovník - amelanchier chráníme sítí před ptáky. Velmi snadno nás připraví o veškerou úrodu. Keře po sklizní přihnojíme, ale nestříháme, zastřihneme jen poškozené větve.